Level 2 Maths - Measure Problems
Length Problems
Quiz-summary
0 of 10 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
Information
Practise solving measure problem solving questions on length.
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score |
|
Your score |
|
Categories
- Not categorized 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Answered
- Review
-
Question 1 of 10
1. Question
Which of the following lengths is the longest?
Correct
Incorrect
Convert all the answers into metres
0.3 km = 300 m
80 m
10000 cm = 100 m
40000 mm = 40 m
1089 m is the longest
Hint
Convert all the answers into metres
1 cm = 10 mm
1 m = 1000 mm
1 m = 100 cm
1 km = 1000 m -
Question 2 of 10
2. Question
Cormac piles pieces of cardboard one on top of the other. He places 12 pieces in the pile. The thickness of each piece of cardboard is 1.6 mm. How high is the stack of cardboard?
The answer should be given in centimetres.
Correct
Incorrect
1.6 x 12 = 19.2 mm
Convert into centimetres
1 cm = 10 mm
19.2 ÷ 10 = 1.92 cmHint
1.6 x 12 = ___ mm
Convert into centimetres
1 cm = 10 mm -
Question 3 of 10
3. Question
At high tide on Monday, the seawater level was 10.6 m. The levels were monitored for the next four days. On each of these days, the level rose by 10 cm. How high was the seawater at the end of the four days? Your answer should be in metres.
Correct
Incorrect
Convert 10.6 m into centimetres
10.6 x 100 = 1060 cm
1060 + 40 = 1100 cm
Convert this back into metres
1100 ÷ 100 = 11 m
Hint
Convert 10.6 m into centimetres
10.6 x 100 = _____ cm
_____ + 40 = _____ cm
Convert this back into metres -
Question 4 of 10
4. Question
Sebastien is 1.2 m tall at the start of 2024. At the start of 2025 he is 8 cm taller than at the start of 2024. How tall is he at the start of 2025?
Your answer should be in centimetres.
Correct
Incorrect
Convert 1.2 m into centimetres
1.2 x 100 = 120 cm
120 cm + 8 cm = 128 cm
Hint
Convert 1.2 m into centimetres
1.2 x 100 = ____ cm
____ cm + 8 cm = ____ cm -
Question 5 of 10
5. Question
Daniel, Shannon and James are racing their bikes in the street. All three bikes are together when they start. After 2 minutes Daniel has travelled 620 m. Shannon has travelled twice as far as James and James has travelled three times as far as Daniel. How far apart are Shannon and Daniel at this time?
Your answer should be in kilometres.
Correct
Incorrect
Daniel = 620 m
James = 620 x 3 = 1860 m
Shannon = 1860 x 2 = 3720 m3720 m – 620 m = 3100 m
Convert into kilometres
3100 ÷ 1000 = 3.1 km
Hint
Daniel = 620 m James = 620 x 3 = _____ m Shannon = _____ x 2 = _____ m Daniel - Shannon = _____ m Convert into kilometres ____ ÷ 1000 = ____ km -
Question 6 of 10
6. Question
The distance between Village A and Village B is 14.4 km. I start at Village A and run one quarter of the distance to Village B. How far do I still have to run to reach Village B?
Give your answer in metres.
Correct
Incorrect
14.4 ÷ 4 = 3.6
14.4 – 3.6 = 10.8
Convert into metres
10.8 x 1000 = 10800 m
Hint
14.4 ÷ 4 = 3.6
14.4 - 3.6 = _____
Convert into metres
____ x 1000 = _____ m -
Question 7 of 10
7. Question
There are emergency telephones placed every 1.5 km along a motorway. What is the distance between the third and the tenth telephone?
Correct
Incorrect
1.5 x 7 = 10.5 km
Hint
1.5 x 7 = ____ km -
Question 8 of 10
8. Question
Jacob goes for a ride in his new car. He travels for 13.5 km before stopping to take a break. He then travels a further 900 m to a petrol station. How far does he travel in total?
Your answer should be in metres.
Correct
Incorrect
Convert 13.5 km into metres
13.5 x 1000 = 13500 m
13500 + 900 = 14400 m
Hint
Convert 13.5 km into metres
13.5 x 1000 = _______ m
______ + 900 = ______ m -
Question 9 of 10
9. Question
Look at the diagram below. There are 5 traffic lights placed on a road. The distance between the lights is 1.2 kilometres. Darragh drives between the traffic lights. He starts at light 1, drives to light 2 then back to light 1. He then drives from light 1 to light 3 and back to light 1. He continues in this way until he has driven from light 5 to light 1.
How far does Darragh drive in total?
Correct
Incorrect
First drive = 1.2 km + 1.2 km = 2.4 km
Second drive = 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km = 4.8 km
Third drive = 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km = 7.2 km
Fourth drive = 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km = 9.6 km
2.4 + 4.8 + 7.2 + 9.6 = 24 km
Hint
First drive = 1.2 km + 1.2 km = ___ km
Second drive = 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km = ____ km
Third drive = 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km = ____ km
Fourth drive = 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km + 1.2 km = ___ km
Add all the drives together. -
Question 10 of 10
10. Question
Poppy is making a belt. She uses different colours of cord to make the belt. She uses 60 mm of gold cord and 35 cm of silver cord. How many millimetres of cord does she use altogether?
Correct
Incorrect
Convert 35 cm into millimetres
35 x 10 = 350 mm
350 mm + 60 mm = 410 mm
Hint
Convert 35 cm into millimetres
35 x 10 = ___ mm
___ mm + 60 mm = ____ mm
Weight Problems
Quiz-summary
0 of 10 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
Information
Practise solving measure problem solving questions on weight.
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score |
|
Your score |
|
Categories
- Not categorized 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Answered
- Review
-
Question 1 of 10
1. Question
Sugar costs £1.40 for one kilogram. How much would 250 g of sugar cost?
Correct
Incorrect
140p ÷ 4 = 35p
Hint
140p ÷ 4 = ____p -
Question 2 of 10
2. Question
How many grams are there in 5.06 kg?
Correct
Incorrect
Convert into grams
1 kg = 1000 g
5.06 kg x 1000 = 5060 gHint
Convert into grams
1 kg = 1000 g
5.06 kg x 1000 = -
Question 3 of 10
3. Question
A packet of crisps weighs 25 g. Noah buys a multipack containing 8 packets. What is the weight of the full multipack of crisps?
Correct
Incorrect
25 g x 8 = 200g
Convert into kilograms
1000 g = 1 kg
200 ÷ 1000 = 0.2 kg
Hint
25 g x 8 = ____g
Convert into kilograms
1000 g = 1 kg
___ g ÷ 1000 = -
Question 4 of 10
4. Question
Mya is baking. She weighs out the ingredients on her electric scales and records the weights below.
Which ingredient has the greatest weight?
Correct
Incorrect
Convert all weights into grams
1 kg = 1000 g
2.99 g
1199 g
0.298 kg = 298 g
1.2 kg = 1200 g
0.09 kg = 90 g
Hint
Convert all weights into grams
1 kg = 1000 g -
Question 5 of 10
5. Question
A box contains 200 rubbers and weighs 2400 g. How many rubbers weigh 720g?
Correct
Incorrect
Work out what one rubber weighs
2400 ÷ 200 = 12g
720 ÷ 12 = 60 rubbers
Hint
Work out what one rubber weighs
2400 ÷ 200 = ____g
720 ÷ ____ =______ rubbers -
Question 6 of 10
6. Question
250 g of green beans costs £3.25. How much would two kilograms of green beans cost?
Correct
Incorrect
£3.25 x 8 = £26
Hint
£3.25 x 8 = ____ -
Question 7 of 10
7. Question
A bag contains 1300 g of rice. How much rice is there in 4 bags?
Give your answer in kilograms.
Correct
Incorrect
1300 x 4 = 5200
Convert into kilograms
1000 g = 1 kg
5200 ÷ 1000 = 5.2 kg
Hint
1300 x 4 = _____
Convert into kilograms
1000 g = 1 kg
_____ ÷ 1000 = ____ kg -
Question 8 of 10
8. Question
Oranges cost 36p for one kilogram. How much would 1500 g of oranges cost?
Give your answer in pence.
Correct
Incorrect
1 kg = 36 p
500 g = 18 p
500 x 3 = 1500
18 x 3 = 54p
Hint
1 kg = 36 p
500 g = 36 ÷ 2 = ____p
500 x 3 = 1500
___ x 3 = ____p -
Question 9 of 10
9. Question
5 children in Primary 6 weighed themselves. Their average weight was 36 kg. What was the total weight of all five children?
Give your answer in grams.
Correct
Incorrect
36 kg x 5 = 180 kg
Convert into grams
180 x 1000 = 180000 g
Hint
36 kg x 5 = ____ kg Convert to grams -
Question 10 of 10
10. Question
A diamond ring weighs 14 grams. What is the weight of 15 of these rings?
Give your answer in kilograms.
Correct
Incorrect
14 x 15 = 210 g
Convert into kilograms
1000 g = 1 kg
210 ÷ 1000 = 0.21 kg
Hint
14 x 15 = ____ g
Convert into kilograms
1000 g = 1 kg
____ ÷ 1000 = ____ kg
Volume Problems
Quiz-summary
0 of 10 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
Information
Practise solving measure problem solving questions on volume.
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score |
|
Your score |
|
Categories
- Not categorized 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Answered
- Review
-
Question 1 of 10
1. Question
Every hour a dairy produces 150 litres of milk. How many millilitres of milk will the dairy produce in 4 hours?
Correct
Incorrect
150 x 4 = 600 Litres
Convert into millilitres
1000 ml = 1 Litre
600 x 1000 = 600000 ml
Hint
150 x 4 = ____ Litres
_____x 1000 = ________ ml
Convert into millilitres
1000 ml = 1 Litre -
Question 2 of 10
2. Question
An oil tank holds 900 litres of oil when full. Victor fills the tank using a hose attached to his oil lorry. Sixty litres of oil flows into the tank from the lorry every minute. How long does it take to fill the tank completely with oil?
Correct
Incorrect
900 ÷ 60 = 15
Hint
900 ÷ 60 = ____ -
Question 3 of 10
3. Question
A two-litre bottle of coke is shared equally between 5 people. How many millilitres of coke does each person get?
Correct
Incorrect
2 litres = 2000 ml
2000 ÷ 5 = 400 ml
Hint
2 litres = ______ ml ______ ÷5 = ____ ml -
Question 4 of 10
4. Question
Evan buys 4 bottles of juice. Each one contains 320 ml of juice. How much more juice is in the 4 smaller bottles than in the 1 litre bottle?
Give your answer in litres.
Correct
Incorrect
320 x 4 = 1280 ml
1280 – 1000 = 280ml
Convert into Litres
1000 ml = 1 Litre
280 ÷ 1000 = 0.28 Litres
Hint
320 x 4 = _____ ml _____ - 1000 = ____ml Convert into Litres 1000 ml = 1 Litre -
Question 5 of 10
5. Question
450 ml of water comes out of a tap every minute. How long will it take to fill a bucket which holds 2.25 litres?
Correct
Incorrect
2.25 Litres = 2250 ml
450 x 5 = 2250 ml
Hint
2.25 Litres = 2250 ml
450 x ____ = 2250 ml -
Question 6 of 10
6. Question
How many millilitres are there in 56.4 litres?
Correct
Incorrect
Convert Litres into millilitres
1 Litre = 1000 ml
56.4 x 1000 = 56400 ml
Hint
Convert Litres into millilitres
1 Litre = 1000 ml
56.4 x 1000 = _______ ml -
Question 7 of 10
7. Question
A bottle holds 2.5 litres of water. Aoife has three glasses. She pours 250 ml of water into each glass. How much water is left in the bottle?
Give your answer in litres.
Correct
Incorrect
250 x 3 = 750 ml
2500 – 750 = 1750
Convert into litres
1000 ml = 1 Litre
1750 ÷ 1000 = 1.75 Litres
Hint
250 x 3 = ______ ml
2500 - ______ = ______
Convert into litres
1000 ml = 1 Litre -
Question 8 of 10
8. Question
An apple juice carton contains 650 ml. How many litres of apple juice are there in 8 full cartons?
Give your answer in litres.
Correct
Incorrect
650 x 8 = 5200ml
Convert into litres
1000 ml = 1 litre
5200 ÷ 1000 = 5.2 litres
Hint
650 x 8 = _____ml
Convert into litres
1000 ml = 1 litre -
Question 9 of 10
9. Question
How many litres make 1007 millilitres?
Correct
Incorrect
Convert millilitres into litres
1000 ml = 1 litre
1007 ÷ 1000 = 1.007 litres
Hint
Convert millilitres into litres
1000 ml = 1 litre -
Question 10 of 10
10. Question
Every day an office building uses 32.6 litres of water. How many litres of water will the office building have used in 5 days?
Give your answer in millilitres.
Correct
Incorrect
32.6 x 5 = 163 Litres
Convert into millilitres
1 Litre = 1000 ml
163 x 1000 = 163000 ml
Hint
32.6 x 5 = ______ Litres
Convert into millilitres
1 Litre = 1000 ml